Femina Therapy fyzioterapia a cvičenia pre ženy
fyzioterapia a cvičenia pre ženy

Diastáza brušných svalov

Diastáza je rozostúpenie všetkých svalov brušnej steny v mieste linea alba ( väzivo spájajúce pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu ) s prejavom na priamom brušnom svale. Ide o komplexnú dysfunkciu svalov brušnej steny a patológiu fasciálneho systému.

Dôvodom vzniku brušnej diastázy je vzniknutý neadekvátny tlak a ťah v oblasti brušnej steny.

Príčin môže byť následne niekoľko:

  • Najčastejšie je diastáza brušných svalov spomínaná  v súvislosti s tehotenstvom . Tlak a ťah plodu sú dôsledkom vzniku rozostupu brušných svalov
  • Zvýšený tlak viscerálneho tuku. Obezita
  • Zvýšené napätie a znížená elesticita priameho brušného svalu, oslabenie alebo znížená elasticita šikmých brušných svalov. Nesprávne cvičenie, preťaženie, nesprávne pohybové stereotypy
  • Patologicky súhyb hrudného koša a horných končatín. Ťah cez prsné svaly. Nesprávne cvičenie, preťaženie, nesprávne pohybové stereotypy
  • Patologicky súhyb panvy a dolných končatín. Ťah cez priťahovače a vonkajšie rotátori bedrového kĺbu. Nesprávne cvičenie, preťaženie, nesprávne pohybové stereotypy
  • Zhoršená kvalita vnútrobrušného tlaku. Súvislosť s bránicou a panvovým dnom
  • Zvýšené napätie thorakolumbálnej fascie ( väzivový obal svalov v oblasti krížov)
  • Pooperačná diastáza ako dôsledok operácie v oblasti brucha

Najčastejšie sa v súčasnej dobe hovorí o diastáze brušných svalov v súvislosti s tehotenstvom a obdobím po pôrode.

V dôsledku narastajúceho vnútrobrušného tlaku v období tehotenstva, ako rastie plod a maternica, rozostúpi sa pravá a ľavá strana brušnej steny a vytvorí sa medzi nimi medzera. Počas gravidity je to prirodzený fyziologický dej, nakoľko musí v brušnej dutine vzniknúť priestor pre dieťa.

Po pôrode by sa však malo brucho vrátiť do pôvodného stavu. Ak je väzivo oslabené a málo elastické, tak to nedokáže a vzniká nežiadúci stav.

Hlavným ukazovateľom diastázy je prítomnosť tzv. striešky v mieste nad alebo pod pupkom. Strieška je viditeľná ak si ľahnete na chrbát a zodvihnete vystreté nohy asi 20 cm nad zem. Pokiaľ sa objaví hrboľ alebo strieška je to nežiadúca patológia a stav ktorý je potrebné riešiť.

V období po pôrode sú v tele ženy prítomné hormóny, ktoré „vracajú“ všetky štruktúry do pôvodného stavu. Na zvládnutie stavu po pôrode, je nutné zmeniť pohybové stereotypy každodenných činností.

V priebehu tehotenstva sa s narastajúcim bruškom mení postavenie panvy, ťažisko… Organizmus kompenzuje zväčšujúcu sa maternicu prehnutím sa v driekovej časti chrbtice, dochádza ku skráteniu niektorých svalov a k vyšším nárokom na celú brušnú stenu.

Je preto nevyhnutné v období po pôrode upraviť držanie tela v bežných denných aktivitách- vstávanie z postele, dvíhanie dieťaťa, dojčenie, vyprázdňovanie…

A popri tom cielene rehabilitovať a korigovať odchýlky, ktoré by mohli prítomnosť diastázy ovplyvňovať.

Neriešená diastáza má dopad nie len na pohybový systém celého organizmu, no časté sú aj problémy s trávením, s peristaltikou či so stresovou inkontinenciou ( únik moču).

Zdroj

M. Šrenkelová, Umění fyzioterapie 8

ilustrácie internet